خروج ورود کاربران
رویدادها
بخش های تخصصی
محصولات
پرسش و پاسخ
دردهای اسکلتی عضلانی
زخم های مزمن
زیبایی :پوست و مو
پوست 
مو
پوست شل و افتاده:
افتادگي پوست با افزايش سن رابطه مستقيم دارد و متاسفانه با گذشت عمر تقريبا در تمامي افراد پوست دچار افتادگي مي شود. اين اتفاق هرچند ناخوشايند است ولي جزيي از روند پيري محسوب مي شود. در طي اين روند به دليل کاهش فعاليت سلول هاي سازنده پوست، اين بافت کشسان خود را از دست داده و دچار افتادگي مي شود. علاوه بر اين پروسه طبيعي، برخي موارد باعث تسريع اين روند شده و حتي در سنين ميانسالي ، يا جوانتر از آن ،افتادگي پوست آغاز مي شود. برخي از اين موارد تسريع کننده عبارتند از: نور خورشيد، فاکتورهاي محيطي، عادات بد از قبيل خوابيدن، کار سنگين، تغذيه و ...
با وجود اينکه برگرداندن روند پيري به صورت کامل غيرممکن است ولي امکان کند کردن اين روند و تصحيح فاکتورهاي آسيب رسان وجود دارد. تلاش هاي فراواني در اين زمينه شده است که شامل کرم هاي موضعي، فيلرهاي تزريقي، ليزردرماني ، جراحي و ... همه مورد استفاده قرار گرفته اند.
ازگذشته پزشکان مي دانستند که فاکتورهاي رشد باعث تکثير بافت ها مي شوند. از قبيل هورمون رشد قد، هورمون خونساز EPO و .. و به دنبال منبعي از فاکتورهاي رشد متناسب سلول هاي سازنده پوست بودند تا اينکه در سال 2006 متوجه شدند فاکتورهاي رشد موجود درپلاکت باعث تکثير سلول هاي فيبروبلاستي و مزانشيمي موجود در پوست مي شوند و علاوه بر تکثير،ميزان توليد کلاژن و اسيد هيالورونيک را در اين سلول ها بالا مي برند. فاکتورهاي رشد پروتئين هايي هستند که بدن به صورت طبيعي براي ترميم زخم ها و بازتوليد بافت هاي آسيب ديده استفاده مي کند. تاثير فاکتورهاي رشد بر درمان آسيب بافت هاي صدمه ديده اثبات شده بود و از طرفي،افرادي که مشکلات پلاکتي داشتند زمان بهبودي زخم طولاني مدتي را تجربه مي کردند. با توجه به اين يافته ها اخيرا بسياري از پزشکان براي از بين بردن جاي آکنه اي که کاملا درمان شده، شلي و افتادگي پوست، کبودي هاي دورچشم، خط خنده و ساير چروک صورت از پلاکت تغليظ شده (PRP) استفاده مي کنند.
از بزرگترين مزاياي PRP اين است که از خون خود فرد جدا مي شود و هيچ گونه عارضه جانبي از قبيل حساسيت و آلرژي ندارد. به طور کلي از PRP براي تزريق به تمام صورت استفاده مي شود و نواحي گردن و دکولته را مي توان با تزريق PRP احياء نمود. فاکتورهاي رشد موجود در پلاکت ها باعث جوانسازي مجدد و فعالت دوباره سلول هاي بنيادي پوست شده و به طور واضحي ميزان توليد کلاژن و ساير پروتئين هاي پوستي را افزايش مي دهند.
روش جراحي که براي از بردن شلي پوست و برداشتن نواحي افتاده استفاده مي شود، از نظر هزينه، درد و عوارض پس از جراحي و نياز به بستري شدن بسيار گران تمام مي شود و چون بازسازي اتفاق نيفتاده است پس از مدتي مجدد شلي پوست ظاهر مي شود. ولي در روش PRP معمولا درد خاصي وجود ندارد و مواردي که هم آستانه تحمل درد پايين است مي توان با يک آرام بخش از قبيل ديازپام 10 ميلي گرم يا يک بي حس کننده موضعي از قبيل  EMLA تزريق را به راحتي انجام داد.
مواد کاشتني و ژل هايي هم تحت عنوان فيلر استفاده مي شود هر چند برخي از آنها اثرات کوتاه مدت داشته ولي توليدي اتفاق نمي افتد و در طولاني مدت هم موجب ايجاد حساسيت مي شود ولي PRP را مي توان به صورت طولاني مدت استفاده نمود و واکنش غيرمنتظره اي هم ندارد.
در مورد استفاده از PRP بايد به اين نکته توجه نمود که چون توليد در سطح ميکروسکوپي اتفاق مي افتد و ميزان دو برابر شدن سلول هاي بنيادي پوست براساس چرخه سلولي زمانبراست. نتايج به سرعت ديده نمي شوند و هرچند بهبود از هفته دوم شروع مي شود ولي اولين نتايجي که در صورت و پوست ديده مي شود در ماه دوم تا سوم مشهود مي شود و اين باز توليد حداقل تا يک سال ادامه دارد.
در اين روش با استفاده از يک کيت مخصوص مقداري از خون (حدود 35 ميلي ليتر) در مطب گرفته مي شود و بعد از گذشت يک ساعت حدود 8 سي سي (PRP) با غلظت حداقل 3تا 4 برابر براي تزريق به پوست آماده مي شود.
 نکته حائز اهميت تهيه مناسب PRP است که بايد صحيح و اصولي باشد و ميزان غلظت از طريق آزمايشگاه کنترل شده باشد، زيرا که هيچ مقاله اي بدون  شمارش پلاکتي، تاکنون به چاپ نرسيده است و اگر روش تهيه منطبق با استانداردها نباشد، نبايد منتظر جواب هاي باليني در سطوحي بود که در مقالات معتبر منتشر شده است.
با يک تزريق صحيح معمولا 24 ساعت بعد هيچ اثري روي صورت نمي ماند ولي در برخي موارد ممکن است نقاطي کبود تا يک هفته هم ايجاد شود که در اثر ورود سوزن به نواحي عمقي و آسيب به عروق اتفاق مي افتدکه البته با هيچ خطري همراه نيست

طراحی و توسعه : سواد روز رایانه