خروج ورود کاربران
ترميم پارگي مينيسك زانو با استفاده از PRP

ترميم پارگي مينيسك زانو با استفاده از PRP

 

پلاسماي غني از پلاكت يا PRP‌ با داشتن فاكتورهاي رشد مي‌تواند نقش مؤثري در درمان پارگي غضروف زانو داشته باشد.

به گزارش وب‌دا، به نقل از نشريه انجمن پزشكي و ورزشي و ارتوپدي آمريكا، محققان بالتيمور توانستند با تزريق PRP‌ يا پلاسماي غني شده از پلاكت، روشي مؤثر و بي‌خطر براي ترميم غضروف در نوعي پارگي مينيسك زانو ايجاد كنند.

براساس اين گزارش محققان با ارزيابي و مطالعه پروسه درماني PRP‌ روي 180 فرد مبتلا به دردهاي مزمن و تورم زانوي ناشي از صدمات غضروفي و اندازه‌گيري درد براساس داده‌هاي كميته بين‌المللي مستندات زانو، مشاهده كردند كه در مجموع 109 نفر از آنها با ميانگين سني 56 سال به وسيله تزريق  PRP‌ بهبود قابل توجهي پيدا كردند.

از طرفي اين گزارش مي‌افزايد: درمان با پلاسماي تغليظ شده از پلاكت خون با افزايش ايجاد عروق‌هاي خوني در محل آسيب‌ديده، موجب پيشرفت مطلوبي در كيفيت عملكرد زندگي بيماران به ويژه ورزشكاراني كه در اثر انجام ورزش‌هايي نظير فوتبال و بسكتبال صدمات غضروفي شديدي ديده‌اند، مي‌شود.

نتايج حاصل از اين گزارش مي‌افزايد كه هنگام بروز ضايعات غضروفي، پيدا كردن يك روش صحيح و مؤثر براي درمان بسيار مشكل است اما تزريق PRP‌ به عنوان يك تكنيك قابل دوام و ايمن براي افراد مبتلا به اين بيماري مي‌باشد.

نتايج ديگر اين گزارش حاكي از آن است كه پيگيري بلند مدت درمان با استفاده از تكنيك PRP‌ يا پلاسماي تغليظ شده از پلاكت كه حدود پنج برابر پلاكت بيشتري در مقايسه با گردش خون نرمال دارد، براي ارزيابي اثربخشي كلي بر روي بيماران لازم است.

 

برگرفته از: سایت رسمی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی – پایگاه جامع آموزش و فرهنگ سازی سلامت- مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی.

 

http://salamat.gov.ir/index.aspx?siteid=326

بازگشت به رویدادها

طراحی و توسعه : سواد روز رایانه